دسته‌ها
اخبار

باید کرسی‌های آزاداندیشی را به یک اَبَر اندیشکده در کشور تبدیل کنیم

رضا غلامی، رئیس موسسه پژوهش علوم انسانی صدرا عصر دیروز در مراسم اختتامیه نخستین رویداد ملی رقابت تیم‌های دانشجویی در کرسی‌های آزاداندیشی که در کتابخانه دکتر حبیبی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد، اظهارکرد: «دانشگاه آزاد اسلامی این کار را با یک فناوری ویژه و مناسب انجام داد. جا دارد به خاطر این کار بزرگی که در دانشگاه آزاد اسلامی انجام شد که جزء تاکیدات مقام معظم رهبری محسوب می‌شود، تشکر و قدردانی ویژه داشته باشم.»

وی افزود: «این اقدام مورد تقدیر رهبر انقلاب قرار گرفته که سرمایه بزرگی برای مجموعه فعالیت‌های فکری و عملی دانشگاه آزاد اسلامی محسوب می‌شود. امیدواریم که در دیگر دانشگاه‌های کشور نیز این حرکت ادامه داشته باشد.»

غلامی ادامه داد: «آزاداندیشی یکی از مولفه‌های اصلی دین اسلام است. آزاداندیشی لازمه خردورزی و عقل محوری است؛ زیرا آزاد‌اندیشی موجب می‌شود که جامعه از عقب‌ماندگی نجات پیدا کند و برای جامعه اسلامی جنبه حیاتی دارد.»

رئیس موسسه پژوهش علوم انسانی صدرا تصریح کرد: «جامعه‌ای که در آن آزاداندیشی نباشد، از لحاظ فکری به مرداب تبدیل خواهد شد. به همین دلیل مساله آزاداندیشی در جامعه اسلامی مساله‌ای ضروری است. تضارب آرا و گفت‌وگو هیچ ضربه‌ای به دین نخواهد زد و جریان اسلامی نه‌تنها هیچ ترسی از گفت‌وگو و طرح مسائل جدید ندارد، بلکه از این موضوع نیز استقبال می‌کند.»

غلامی تاکید کرد: «ما نباید با عینک امنیتی به کرسی‌های آزاد‌اندیشی نگاه کنیم. تاکنون ۲ هزار کرسی آزاداندیشی در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شده و هیچ‌گونه مشکلی ایجاد نشده است. البته در این بین عده‌ای به دنبال این بودند که به بهانه آزاداندیشی علیه نظام اسلامی هجمه وارد و دروغ‌پراکنی کنند. به همین دلیل سبب شد تا برای خنثی‌سازی توطئه دشمن با برخی از این افراد برخورد شود.»

وی در پایان خاطرنشان کرد: «ما باید کرسی‌های آزاداندیشی را به یک اَبَر اندیشکده در کشور تبدیل کنیم. کرسی‌های آزاداندیشی صرفا برای آزاداندیشی نیست بلکه باید به سمت ایده‌پردازی برای تحول‌آفرینی در کشور و حل مشکلات حرکت کنیم. درواقع دستگاه‌های نظام باید بتوانند در این عرصه به دانشگاه آزاد اسلامی تکیه کنند تا مشکلات و چالش‌ها حل شود. این مساله موجب پیشرفت و ترقی ایران اسلامی خواهد شد.»