دسته‌ها
اخبار

مراسم رونمایی از دو کتاب آیت حق و نوسازی آموزش عالی از دیدگاه مقام معظم رهبری برگزار شد

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا، صبح امروز در محل سالن جلسات مرکز صدرا با حضور جمعی از اساتید، مؤلفین و اصحاب رسانه آیین رونمایی از دو کتاب آیت حق «تحیلی و بررسی تشییع تاریخی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی» در قالب قطع رقعی و تعداد صفحات 74 صفحه، همچنین کتاب نوسازی آموزش عالی از دیدگاه مقام معظم رهبری در قالب قطع وزیری و تعداد صفحات 456 صفحه برگزار گردید.

در ابتدای نشست حجت الاسلام والمسلمین دکتر رضا غلامی رئیس مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا سخنان خود را آغاز نموده و سالروز شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی را تسلیت گفتند. متن سخنان بدین شرح است:

سالروز شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی را به حضورتان تسلیت عرض میکنم.

من بنای به صحبت طولانی ندارم. فقط لازم میدانم چند جمله به مناسبت رونمایی از کتاب «آیت حق»که در آن تشییع عظیم و تاریخی پیکر مطهر شهید سلیمانی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته عرض کنم.

تشییع پیکر مطهر شهید سلیمانی، یکی از وقایع بی نظیر در تاریخ معاصر ایران محسوب میشود. اگر بگویم کل ایران برای این سردار گریست سخن اغراق آمیزی نگفته ام. تاریخ به یاد ندارد که برای سرداری، میلیون ها نفر با طرز فکر های مختلف و بعضاً متعارض، سوگوارانه به خیابان ها بریزند.

امروز هم که یک سال از شهادت حاج قاسم سلیمانی گذشته، هنوز قلب ها آرام نگرفته و چشم ها نمناک است. مهم ترین سوال این است که حاج قاسم سلیمانی چه کسی بود که شهادتش چنین واقعه عظیمی را در ایران رقم زد؟

این پاسدار سبز پوش چه کرده بود که اینگونه قلب ها را مجذوب کرد؟

البته طرف دیگر این تشییع با شکوه و ماندگار، مردم شریف ایران و افکار وگره های قلبی آنهاست که بعد از ۴۱ سال از پیروزی انقلاب اسلامی از فرزند امام خمینی و فرزند انقلاب اسلامی اینگونه تجلیل کردند.

بیایید واقع بین باشیم؛ مردم در شرایطی این چنین بزرگ و فراموش ناشدنی پیکر مطهر حاج قاسم سلیمانی را تشییع کردند که به ویژه در سالهای اخیر، در معرض شدید ترین هجمه های تبلیغاتی علیه انقلاب اسلامی هستند.

دستگاه دروغ پردازی دشمنان ایران تا کنون از هیچ اقدامی برای وارونه سازی چهره انقلاب برای فاصله انداختن میان مردم و انقلاب اسلامی دریغ نکرده اند.

به هر حال، این سوال و سوالات مشابه، در نشستی که کمتر از دو ماه بعد از شهادت شهید سلیمانی در مرکز پژوهش های صدرا برگزار شد، و محصول آن در کتاب «آیت حق» ارائه شده است مطرح گردید و اساتید محترم تلاش کردند به این سوالات پاسخ دهند.

از نظر من، هنوز بسیاری از ابعداد و اضلاع واقعه ی تشییع پیکر مطهر شهید سلیمانی از جهات جامعه شناختی و سیاسی مورد تحلیل و بررسی همه جانبه و عمیق قرار نگرفته است.

تحقیقات جامعه شناختی و سیاسی در این حوزه میتواند علاوه بر رمز گشایی از شاکله و نظام ارزشی جامعه ی ایران، راه های تازه ای را برای تداوم انقلاب اسلامی در چهل سال آینده معرفی نماید.

من فرصت را غنیمت می شمارم و از همه ی همکاران عزیزم در حوزه و دانشگاه درخواست میکنم این موضوع مهم را دست مایه نظریه پردازی های خود درباره ی ایران معاصر و انقلاب اسلامی و همچنین جبهه ی مقاوت در منطقه قرار دهند و اجازه ندهند، این واقعه در ادبیات علمی علوم انسانی و اجتماعی به حاشیه برود.

در اینجا لازم میدانم از همه ی اساتید بزرگواری که در شکل گیری کتاب «آیت حق» نقش داشتند سپاس گذاری کنم. همچنین به طور ویژه از جناب آقای دکتر زاهد و جناب آقای دکتر جهانبین که زمینه ی تولید این اثر را فراهم کردند و نیز جناب آقای بهرخ که با خوش سلیقگی کار را به زیور طبع آراسته اند؛ تشکر کنم.

اگر اجازه بفرمایید چند جمله هم درباره ی کتاب «نوسازی آموزش عالی از دیدگاه مقام معظم رهبری» عرض کنم و ان شاءالله توضیحات تفصیلی درباره ی این کتاب را از زبان جناب آقای دکتر دین پرست خواهیم شنید.

طی سه دهه ی اخیر تحول بنیادین در نظام آموزش عالی همواره جزو دغدغه های رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی بوده است. ایشان بیاناتِ مهم، مبتکرانه و تحول آفرینی در بابِ ضرورت و چگونگی ایجاد تغییرات اساسی در نظام آموزش عالی ایران دارند که بی شک این بیانات به مثابه یک نقشه ی راه، در پیشرفت های علمی کشور نقش آفرین بوده است. مقام معظم رهبری مبدع جنبش نرم افزاری در ایران هستند و این جنبش طی سال های گذشته به قوه ی محرکه ی پیشرفت کشور در عرصه های مختلف تبدیل شده است. به نظر میرسید جای یک کتاب که مجموعه ی بیاناتِ رهبر انقلاب در این عرصه را به نحو روش مند احصاء و ساختار مند کرده باشد خالی بود و جناب آقای دکتر دین پرست و جناب آقای دکتر سیاه پوش با اشرافی که هم بر اندیشه های رهبر معظم انقلاب داشتند، و هم از روند حرکت علمی کشور به خوبی اگاهی داشتند؛ همت کردند و این کتاب را تدوین نمودند.

به نظر من این کتاب باید لااقل یک بار توسط همه ی مدیرانِ نظام آموزش عالی و همچنین اساتید و پژوهش گران کشور مطالعه شود تا بتوان ضمن درک دقیق تر نظرات رهبر عزیز انقلاب، به کمکِ آن به شرایط مطلوب تری در عرصه ی علم به ویژه تحول در نظام آموزش عالی دست یافت.

بدرقه تاریخی سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی جای تامل بیشتر دارد

در ادامه نشست دکتر فرزاد جهان بین، معاون محترم فرهنگی و دانشجویی سازمان دانشگاه آزاد کشور گفت: جامعه علوم انسانی اسلامی نمیتواند نسبت به مسائل جامعه بی تفاوت باشد و گزینشی دیدن این مسائل را یکی از عیوب جامعه علمی خواند.

وی ادامه داد: یکی از مسائل مهم تشییع سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، بدرقه تاریخی ایشان بعد از گذشت 40 سال از عمر نظام جمهوری اسلامی ایران است که باعث تحلیل های مختلفی در رسانه های مختلف دنیا شد. در همین راستا مرکز صدرا و انجمن علوم سیاسی ایران به عنوان پیشتازان در این عرصه حدود دو ماه بعد از مراسم تشییع، نشستی را برگزار کردند و این مراسم تاریخی را از ابعاد مختلف توسط اساتید محترم حوزه و دانشگاه بررسی کردند نتایج آن در کتاب “آیت حق” منتشر شده است.

همچنین دکتر فرزاد جهانبین رونمایی از کتاب نوسازی آموزش عالی از دیدگاه مقام معظم رهبری را گامی به جلو در عرصه آموزش عالی توصیف کرد. ایشان با توصیه به مطالعه این کتاب متذکر شدند؛ در وصیت نامه سردار دلها حاج قاسم سلیمانی نیز بررسی اندیشه مقام معظم رهبری در عرصه های مختلف توصیه شده که میشود این کتاب را گامی در این عرصه خواند.

این کتاب چشم اندازی برای نوسازی آموزش عالی کشور محسوب میشود

در ادامه نشست، آقای دکتر فائز دین پرست عضو محترم هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و یکی از مؤلفین کتاب آیت حق اظهار داشتند:

همزمانی رونمایی کتاب آموزش عالی از دیدگاه مقام معظم رهبری با کتاب آیت حق بهانه ای برای ایجاد پیوند بین حادثه تشییع و تحول در نوسازی آموزش عالی و علوم انسانی کشور تلقی می شود.

وی تشییع شهید سلیمانی را یک رویداد خلاف آمده از عادت خواند و به عنوان یک پدیده فوق العاده یادآوری کرد. ایشان ماهیت علم را حل مسائل موجود در کشور خواند و یادآور شد علم باید مسائل اطراف و پیرامون خودش را حل کند و چرایی هایش را پاسخ بدهد؛ اگر علم نتواند به مسائل پیرامون خودش پاسخ بدهد و آنها را تحلیل بکند تبدیل به یک کالای زینتی و تجملاتی تبدیل خواهد شد که فقط در قفسه کتابخانه ها قرار خواهد داشت ولی هیچ فایده ای ندارد. ایشان با ادای احترام به روح سردار شهید سلیمانی متذکر شدند که هنوز هم جای تحلیل و واکاوی با ابعاد مختلف مطابق با داده های موجود خالیست.

سردار سلیمانی همچنان که در حیات خود یکی از ستون های امینیت ساز برای ایران اسلامی و حتی منطقه غرب آسیا بودند به نظر میرسد که شهادت ایشان و حتی پیامدهای شهادت ایشان نیز شاید کمتر از حیات ایشان نقش آفرینی در امینت آفرینی نداشته است. ایشان امیدوارشدند که چنین بحث هایی در فضای آکادمیک ما توسعه پیدا بکند.

دین پرست درباره کتاب نوسازی آموزش عالی از دیدگاه مقام معظم رهبری گفت: نهاد آموزش عالی در جامعه ما بیش از 70 یا 80 سال سابقه دارد و در دهه دوم قرن حاضر شاهد تاسیس دانشگاه در ایران بودیم؛ و اما در شرایطی دانشگاه در کشور ما تاسیس شد که ما از قافله علم کاملا عقب مانده بودیم و کارکردی که در نهاد دانشگاه و کارکردی که از آن متصور بود  در واقع یک کارکرد انتقال دانش بود. یعنی عموما معطوف به ترجمه و انتقال دانش بود که در نوع خود قابل قدردانی است.

اما ما امروز بعد از گذشت چندین دهه هم نیاز جامعه ما این است که دانشگاه بتواند در فرآیند تولید علم مشارکت بکند و هم توانایی دانشگاه ما ارتقا پیدا کند. امروزه دانشگاه های ما این توانمندی را دارد که در فرایند تولید علم مشارکت بکند و با همکاران خودش در سراسر جهان به گفتگوی علمی بپردازد و دانش موجود را مورد انتقاد قرار دهد و بتواند در فرایند تولید علم هم افزایی بکند.

ما نیاز داریم نگاه سنتی و پیشین خود را در این حوزه تغییر بدهیم آنچه در این کتاب منتشر شده است نگاه یک استراتژیست جامع نگر هست که به تبع مطالعات وسیع و ارتباط عمیق با ذینفعان آموزش عالی، اعم از استادان، مدیران، دانشجویان در طول سالهای مختلف و مبانی قوی ای که خود این اندیشمند که در حال حاضر در موقعیت رهبری جامعه ایران قرار دارند، اینها را بتواند باهم تلفیق بکند و در یک نگاه کلان بتواند چشم اندازی برای نوسازی و تحول آموزش عالی کشور به منظور پاسخگویی به نیازهای این جامعه ارائه کند.

ایشان متذکر شد این کتاب از یک سیر منطقی شروع میشود، از بنیادهای علم بحث آغاز میشود تا به عینی ترین بحث در حوزه های اجتماعی و زندگی فرهنگی و سیاسی و دانشجویی در دانشگاه ها پیش میرود. چون دانشگاه در جامعه ی یک کارکرد ویژه دارد. یک نهاد سیاسی، یک نهاد فرهنگی و تولید علم همه باهم ایفای نقش میکند و در این کتاب این نگاه جامع کاملا خودش را آشکار کرده است.

به نظر دکتر دین پرست با توجه به دسته بندی محتوایی و تلاشهای علمی ای که به کمک جناب آقای دکتر سیاه پوش دیگر مؤلف این کتاب شده سعی شده از حالت گردآوری خالی از صحبتهای مقام معظم رهبری خارج بشه و تبدیل بشود به یک دستنامه و یک راهنمایی برای سیاست گذاران و مدیران آموزش عالی. این کتاب در 4 بخش و 19 فصل تدوین شده که امید است راهگشای آموزش عالی قرار گیرد.

در پایان آقای نیلی مدیر مجمع ناشران انقلاب اسلامی ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) ابراز خوشحالی و خوشوقتی کردند از تولد دو کتاب حاضر. آقای نیلی از مطالعه این کتاب قبل از نشر صحبت کردند و ضمن تجلیل از مجاهدت های شهید سلیمانی و لزوم الگوگیری از آن شهید بزرگوار این کتاب و امثال آنرا جرقه ای در حرکت علمی در این عرصه خواندند.

به نظر آقای نیلی امروزه بیش از اینکه بخواهیم محبوبیت های حاج قاسم را بررسی و تبیین کنیم نیاز به واکاوی افکار ایشان داریم؛ پدیده تشییع حاج قاسم یک بیعتی بود با آرمان حاج قاسم. ایشان یک قهرمان عدالت خواه بود.

وی یکی دیگر از نکات مهم این کتاب کلیدواژه هایی هست که در این نشست تولید شده و همان حرارت ایام تشییع را القاء می کند.

پایان