دسته‌ها
اخبار

با تقدیر از حجت الاسلام احمد حسین شریفی؛ دومین نمایشگاه کتب منتخب علوم انسانی اسلامی افتتاح شد

دومین نمایشگاه «کتب منتخب علوم انسانی اسلامی» صبح امروز دوشنبه، ۴ آذرماه و همزمان با برگزاری پنجمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی در باغ کتاب تهران افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی مجمع عالی علوم انسانی اسلامی، دومین نمایشگاه «کتب منتخب علوم انسانی اسلامی» با حضور حجت الاسلام رضا غلامی رییس شورای سیاستگذاری مجمع عالی علوم انسانی اسلامی و حجت الاسلام احمدحسین شریفی نویسنده و استاد حوزه و دانشگاه افتتاح شد.

حجت الاسلام غلامی در این مراسم گفت: هر قدر ادبیات علمی متراکم تری در علوم انسانی اسلامی وجود داشته باشد، فرصت های بیشتری برای نوآوری به وجود خواهد آمد. با اینکه طی ۱۰ سال اخیر و با استفاده از سرمایه های علمی موجود، آثار علمی متنوع و خوبی منتشر شده اما فاصله ما چه از جهت کمی و چه از جهت کیفی با سطح مطلوب زیاد است.

وی افزود: نباید مقاله محوری از تولید علم مانع از انتشار کتاب های خوب و مرجع در علوم انسانی اسلامی شود. طراحی و برگزاری نمایشگاه تخصصی کتب علوم انسانی اسلامی نشان می دهد با آنکه اول راه هستیم اما ظرفیت ها خصوصا برای گسترش فعالیت های آموزشی در علوم انسانی اسلامی کم نیست.

وی اظهار کرد: برخی از اساتید و محققان فعال علوم انسانی اسلامی از سوابق علمی موجود در این عرصه اطلاع دقیق ندارند و از همین رو قادر به برداشتن قدم های بلند در این عرصه نیستند. یکی از اشکالات این است که منابع جدید و قوی خیلی دیر و در مواردی سلیقه ای وارد چرخه آموزش عالی می شود و دانشگاه ها بهره به روز و کاملی از دستاوردهای علمی ندارند.

حجت الاسلام غلامی اظهار کرد: البته شاید ریشه این اشکال به این برگردد که جریان نقد آثار علمی نوظهور خشکیده و حتی در مواردی نوعی بی تفاوتی نسبت به آثار علمی جدید الانتشار در جامعه علمی به چشم می خورد. برگزاری این نمایشگاه یک فرصت است و شایسته است از اساتید و محققانی که در تالیف آثار علمی مورد نیاز پیشقدم می شوند و دائما روح تازه ای به این عرصه می بخشند تشکر کنم.

در ادامه این مراسم از  حجت الاسلام «احمدحسین شریفی» به دلیل انجام فعالیت های علمی و تالیف سه کتاب ارزشمند مبانی علوم انسانی اسلامی، روش شناسی علوم انسانی اسلامی و نظریه پردازی اسلامی تقدیر به عمل آمد.

حجت الاسلام شریفی در این مراسم بیان کرد: معتقدم علوم انسانی علومی وابسته است و به مبانی، جهان بینی و نظام ارزشی حاکم بر هر اندیشمندی در عرصه علوم انسانی باز می گردد، با توجه به این ایده من دو مدل را برای نشان دادن مبانی و بنیان های فکر اسلامی در ذهنم قرار دادم البته همه فیلسوفان علم این دو مدل را قبول دادند و یک نوع اکتشاف از وضعیت فلسفه موجود در علوم انسانی است.

عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) تصریح کرد: علوم انسانی مثل هر علم دیگری با چهار رکن شامل موضوع، مسئله، غایت و روش مواجه است که علوم بر آن استوارند، در این میان علوم انسانی هفت کارکرد و مولفه در باب کنش های انسانی دارند که من در کتاب خود ارایه کرده ام. این هفت کارکرد شامل توصیف، تفسیر، تبیین، پیش بینی، ارزش داوری و ارزش گذاری در باب کنش های علوم انسانی و همچنین کنترل و جهت دهی به این کنش ها می شود.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم که علوم انسانی اسلامی یا علوم انسانی وابسته به مکتبی را داریم و منابع فکر اسلامی را در آن چهار رکن بررسی کنیم و ببینیم در مسایل و مقاصد و روش های علوم انسانی چه تحولی ایجاد می کنند باید به درستی این موضوع را بررسی کنیم و در هفت کارکردی که پیشتر اشاره داشتم نقش منابع و متون را در تبیین و توصیف کارکردها بررسی کنیم تا تمایز علوم انسانی اسلامی با بقیه علوم نشان داده شود.

حجت الاسلام شریفی بیان کرد: من در این سه کتاب نقش مبانی و منابع را در روش و اصول نشان داده ام و در گام نهایی روش نظریه پردازی اسلامی را که یک اندیشمند باید در نظریه خود به آن توجه کند، مطرح کردم و با تکیه بر تراث اسلامی و روش استنباط اسلامی سعی کردم این مسئله را به روز کنم.

وی ادامه داد: امیدوارم این راه تداوم داشته باشد و پیاده سازی این مدل ها در مسایل خاص علوم انسانی، روش شناسی، علوم تربیتی و اخلاق تبلور بیابد و بتوان از این رهگذر علوم انسانی اسلامی را تولید کرد.

لازم به ذکر است دومین نمایشگاه کتب منتخب علوم انسانی اسلامی به معرفی جدیدترین آثار تالیف شده از ۲۴ انتشارات در قالب ۳۰۰ عنوان کتاب و نشریه می پردازد.

این نمایشگاه از ۴ الی ۷ آذرماه از ساعت ۹ الی ۲۱ در باغ کتاب تهران، رو به روی پردیس سینمایی آماده بازدید علاقمندان است.

انتهای پیام/