دسته‌ها
اخبار

کتاب دکتر رفیعی، باب جاری شدن فلسفه صدرایی در رگ های علوم انسانی را باز کرده است

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های علوم انسانیِ اسلامی صدرا، حجت الاسلام والمسلمین غلامی طی سخنانی در آیین رونمایی از کتاب «واقعیت و روش کنش انسانی در چارچوب فلسفه اسلامی» تالیف دکتر عطاء الله رفیعی آتانی که در تاریخ 22/6/96 در محل تالار علامه طباطبایی مسجد حضرت خدیجه کبری (س) برگزار شد، گفت : بنده به سهم خودم از اندیشمند گرامی، جناب آقای دکتر عطاء الله رفیعی آتانی به خاطر تألیف این کتاب پرقیمت سپاسگزاری می کنم. واقعیت این است که این کتاب، با بهره گیری عالمانه و روزآمد از فلسفه اسلامی، تصویر ما از علوم انسانی را عمق بخشیده و چشم انداز جدیدی را برای فلسفه علوم انسانی ترسیم می کند.

وی افزود : به نظر من، اگر در گذشته به طور کلی از نقش فلسفه اسلامی خصوصاً حکمت متعالیه یا فلسفه صدرایی در ساخت بنیان های علوم انسانیِ اسلامی صحبت می شد، کتاب حاضر، جلوه بارزی از حضور مؤثر فلسفه اسلامی در علوم انسانی محسوب می شود.

حجت الاسلام دکتر غلامی ادامه داد : باید قبول کنیم که فلسفه صدرایی این ظرفیت را دارد که در رگ های علوم انسانی جاری شود و با ایجاد یک میدان اختصاصی برای علوم انسانیِ اسلامی، جدای از میدان تنگی که علوم انسانیِ غربی برای ما بوجود آورده، به دهها مسأله و گره اساسی در علوم انسانی من جمله بحث پیچیده و بسیار مهم حقیقت کنش انسانی، پاسخ بدهد. به ویژه اگر امروز از فلسفه نوصدرایی که مرحوم علامه طباطبایی نماد اصلی آن به شمار می روند صحبت می کنیم، فکر می کنم کتاب جناب آقای دکتر رفیعی، مفهوم نوصدرایی را در به کارگیری فلسفه صدرایی و در منقح سازی و حل یک ابرمسأله، یعنی ماهیت کنش های فردی و اجتماعیِ انسان و همچنین چگونگی تبدیل اندیشه به اراده و سپس عمل، به خوبی نشان داده است. این در حالی است که جامعه شناسی مدرن به دلیل از دست دادن نسبت خود با فلسفه، دچارتنگدستی شده و نوعی سطحی گرایی را به فهم انسان و جامعه تحمیل کرده است.

رئیس مرکز پژوهش های صدرا گفت : اغراق نیست اگر بگوییم، این کتاب، سنگ بنایی برای عبور از شعار و درگیر کردن فلسفه اسلامی با آن مسائلی است که نه تنها پایه های علوم انسانیِ اسلامی را مستحکم می کند، بلکه قدرت عینیت بخشی به علوم انسانیِ اسلامی را هم مضاعف می کند.

ایشان افزود : من مجدداً از استاد گرامی جناب آقای دکتر رفیعی که به حق از سرمایه های فکری کشور هستند به خاطر تألیف کتاب واقعیت و روش تبیین کنش انسانی در چارچوب فلسفه اسلامی سپاسگزاری می کنم و مطالعه این اثر که سیر منطقی، انسجام، و شیوایی خاصی هم دارد را به دانش پژوهان محترم، به ویژه دانش پژوهان عرصه فلسفه علوم انسانی توصیه می کنم. ضمن اینکه جا دارد این کتاب در مقطع دکترا، محور اصلی بحث و پژوهش قرار بگیرد و علاوه بر اینکه دانش پژوهان را با نقش آفرینی فلسفه اسلامی در مسائل نوپدید آشنا می کند، آنها را با یک نظریه بنیادی در علوم انسانی که راه را برای پیش بینی و حتی مدیریت نسبی کنش های انسانی باز می کند، آشنا نماید.