دسته‌ها
اخبار

ششمین جلسه شورای علمی چهارمین کنگره برگزار شد

به گزارش روابط عمومی مرکز صدرا، ششمین جلسه‌ی شورای علمی چهارمین کنگره ۱۴ شهریور ۱۳۹۶ و با حضور حجت الاسلام دکتر علی همت بناری، حجت الاسلام دکتر علیرضا پیروزمند، دکتر فرزاد جهان‌بین، دکتر محمدعلی حاجی ده‌آبادی، دکتر محمود حکمت‌نیا، حجت الاسلام دکتر سید احمد رهنمایی، دکتر عطاء الله رفیعی آتانی، دکتر سید سعید زاهد، دکتر مجتبی سعادتی، دکتر امیر سیاهپوش، دکتر محسن فرمهینی فراهانی، دکتر میثم لطیفی، دکتر محمدعلی متفکر آزاد، حجت الاسلام دکتر علی مصباح، دکتر محمد نعمتی، مهندس عبدالحمید نقره کار و حجت الاسلام دکتر محمدجواد نوروزی در مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا برگزار شد.

در ابتدای این جلسه دکتر امیر سیاهپوش قائم مقام رئیس دبیرخانه دائمی کنگره، گزارشی از وضعیت مقالات دریافتی کنگره چهارم ارائه کرد. در این گزارش به تفکیک کمیسیون‌ها وضعیت مقالات در شاخص‌های زیر گزارش شد: تعداد چکیده‌ها، تعداد مقالات کامل دریافتی، تعداد مقالاتی که صحت و اصالت آن‌ها تأیید نشده، تعداد مقالاتی که ارزیابی آن کامل شده است، تعداد مقالات با ارزیابی ناقص، تعداد مقالات اصلاح شده، تعداد مقالات رد شده و تعداد مقالات تأیید شده.

سیاهپوش در توضیح وضعیت کمیسیون‌ها نسبت به یکدیگر گفت: «از بین کمیسیون‌های ۱۰ گانه وضعیت کمیسیون‌های جامعه شناسی اسلامی، روانشناسی اسلامی و فلسفه و روش اسلامی بهتر از سایر کمیسیون‌ها می‌باشد.»

وی در ادامه افزود: «بر این اساس و در مجموع تا زمان برگزاری جلسه، وضعیت کنگره چهارم به شرح ذیل است: ۴۴۵ چکیده و مقاله، ۳۲۱ مقاله کامل، ۱۲ مقاله تأیید نهایی و ۶۰ مقاله در مرحله اصلاح. همچنین تاکنون ۶۶ چکیده مقاله نظریه‌پردازانه و ۴۱ مقاله کامل در این حوزه دریافت شده که برای ۱۱ عنوان مقاله ۱۱ نشست برگزار شده است.»

در ادامه این جلسه مسئولان کمیسیون‌های مختلف گزارشی از وضعیت کمیسیون مربوطه ارائه کردند. در این بخش از جلسه مقرر شد تا سه هفته پس از پایان جلسه (تا ۴ مهر) فهرست نهایی مقالات قابل ارائه در روز همایش مشخص گردد.

در بخش بعدی این جلسه، دکتر عطاء الله رفیعی دبیر علمی کنگره با اشاره به ضرورت بازبینی در شیوه ارائه مقالات در روز همایش گفت: «ما باید در ارائه‌ها اولویت را به مقالات نظریه‌پردازانه بدهیم و به جای تاکید بر ارائه تعداد مقالات بیشتر، فرصت بیشتری برای اظهارنظر در خصوص مقالات با کیفیت‌تر را فراهم کنیم.»

دستور دوم جلسه ارزیابی از وضعیت کلی کنگره و فرآیند طی شده در طی این چهار دوره بود. در این بخش مباحث تفصیلی و دقیقی از طرف اساتید حاضر در جلسه بیان شد. مباحث ارائه شده را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • موفقیت کنگره در توسعه گفتمان علوم انسانی اسلامی در کشور؛
 • شکل‌گیری مراکز جدید فعال در حوزه علوم انسانی اسلامی؛
 • ضرورت تزریق نیروی خلاق و با نشاط جدید در مدیریت علمی و اجرایی کنگره؛
 • ضرورت اتخاذ روش‌های نو در برگزاری کنگره؛
 • ضرورت بازبینی در فرآیند کنگره و تعیین نقطه اصلی تمرکز و رسالت کنگره با توجه به مراکز نوپدید؛
 • ضرورت مسئله محوری و تعیین موضوعات کانونی که تمام کمیسیون‌ها همزمان به آن بپردازند؛
 • محوریت قرار دادن موضوعاتی مثل نظام سازی، کارآمدی نظام، انفال، پول، بحران بانکی، تمدن اسلامی و…؛
 • توجه به موضوعات بین رشته‌ای؛
 • تعیین نقشه راه تحول به گونه‌ای که تمامی کمیسیون‌ها و محققان مطابق با نقشه ترسیم شده حرکت کنند؛
 • ضرورت توجه به نخبگان جوان در حوزه علوم انسانی اسلامی
 • ضرورت شناسایی همفکران کنگره و تعیین نماینده در تمام دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور؛
 • تلاش برای ارتباط متقابل با مخالفان کنگره و جریان اسلامی سازی علوم انسانی؛
 • ارتباط با مراکزی مثل صندوق حمایت از پژوهشگران.

در پایان جلسه دکتر فرزاد جهان بین گزارشی از پروژه تحلیل محتوایی مجموعه مقالات دوره‌های قبلی کنگره ارائه کرد. جهان بین اظهار داشت: «این ارزیابی بدون اطلاع مسئولان کنگره و توسط عده‌ای از پژوهشگران علاقمند صورت گرفته است. نتایج حاصل شده نشان می‌دهد کنگره فرایندی رو به رشد داشته و اقبال جامعه علمی بخصوص اساتید هیئت علمی دانشگاه‌ها دائماً افزایش پیدا کرده است. همچنین در دوره‌های برگزار شده موضوعات زیر بیش از سایر موضوعات محور توجه نویسندگان بوده است: پیشینه شناسی، نقد دیدگاه‌های موجود، نظریه پژوهی و مبانی و فلسفه علوم انسانی.»

عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد در ادامه افزود: «در این ارزیابی کامل و تفصیلی موارد زیر مورد توجه بوده است: سطح تحصیلات مشارکت کنندگان در کنگره، دانشگاه‌ها و مراکز علمی مشارکت کننده، محتوای مقالات کنگره بطور کلی و به تفکیک کمیسیون‌ها و … نتایج این تحقیق بزودی در قالب کتاب منتشر خواهد شد.»

چهارمین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی ۲ آبان ماه ۱۳۹۶ در مرکز همایش‌های بین‌المللی سازمان صداوسیما در تهران و اختتامیه آن همزمان با مراسم اعطای سومین جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی، ۴ آبان ماه در قم برگزار خواهد شد.