دسته‌ها
اخبار

نشست خبری سومین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی برگزار شد

1866276

رئیس شورای سیاست گذاری کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی:

دانشگاه باید از اسارت علوم انسانی سکولار خارج شود

علوم انسانی سکولار طی چند دهه اخیر جزء اجرای اهداف استکبار و تطهیر جنایات آن کار دیگری نکرده است و دانشگاه باید از اسارت علوم انسانی سکولار خارج شود. علاوه بر فضای دانشگاه سیستم مدیریتی کشور نیز از سلطه علوم انسانی سکولار رنج می برد.

 حجت الاسلام رضا غلامی، رئیس شورای سیاست گذاری کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی با حضور در نشست خبری سومین کنگره علوم انسانی اسلامی که صبح امروز با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، با بیان اینکه امروزه در شرایطی درباره کنگره علوم انسانی اسلامی صحبت می کنیم که شاهد گسترش روز افزون این علوم هستیم، افزود: هزاران استاد برجسته در دانشگاه های مختلف مشغول فعالیت جدی در زمینه علوم انسانی اسلامی هستند.

وی ادامه داد: ما به دنبال تحمیل علوم انسانی اسلامی نیستیم بلکه هدف ما عرضه علوم انسانی اسلامی و برگزاری کرسی های آزاداندیشی و نظریه پردازی در این زمینه است. می خواهیم قدرتها و ویژگیهای این علوم را به جامعه علمی کشور عرضه کنیم.

حجت الاسلام غلامی با تأکید بر اینکه با برگزاری کنگره علوم انسانی اسلامی فضا برای آزاداندیشی و قدرت فهم در زمینه علوم اسلامی مهیا می شود، اظهار داشت: علوم انسانی سکولار اقلیت زور مدار دانشگاه هستند که علم را منحصر به خودشان می دانند و مصداق تک صدایی در جامعه علمی ایران هستند.

رئیس شورای سیاست گذاری کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی بیان کرد: علوم انسانی سکولار متعلق به عالم قدرت و ثروت است و دغدغه کشف حقیقت را ندارد.

وی گفت: علوم انسانی سکولار طی چند دهه اخیر جزء اجرای اهداف استکبار و تطهیر جنایات آن کار دیگری نکرده است و دانشگاه باید از اسارت علوم انسانی سکولار خارج شود. نظام مدیریت کشور به ویژه در حوزه اقتصاد باید از شر تحلیل های سکولاریستی خارج شود.

غلامی با اشاره به اینکه علوم انسانی اسلامی سکولار متعلق به عالم سلطه و قدرت است تصریح کرد: این علم دغدغه کشف حقیقت و واقعیت را ندارد وقتی صحبت از علوم انسانی سکولار مطرح می شود با نگاه ایدئولوژیک آن هماهنگ و با شهوت پیوند می خورد و هر چیز غیر از سلطه را نمی پذیرد.

رئیس شورای سیاست گذاری کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی گفت: هدف اصلی ما در برگزاری کنگره گفتمان سازی در علوم انسانی است و حرفمان این است که دانشگاه باید از اسارت علوم انسانی سکولار خارج شود و اساتید اجازه تفکر و نظریه پردازی داشته باشند. ما معتقدیم علاوه بر فضای دانشگاه سیستم مدیریتی کشور نیز از سلطه علوم انسانی سکولار رنج می برد.

وی ادامه داد: سیستم مدیریت کشور باید در مباحث اقتصادی از تحلیل های علوم انسانی سکولار خلاص شود چرا که ما گرفتار تحلیل های ناصحیح علوم انسانی سکولار شده ایم و اقتصاد کشور به بیراهه رفته است و علت این موضوع چیزی جز این نیست که تحلیل های علوم انسانی سکولار نه تنها در دانشگاه بلکه در مدیریت کشور رایج شده است.

*مدافعان علوم انسانی اسلامی را متهم به حرکت حکومتی می کنند

غلامی افزود: متأسفانه تا کنون در برابر علوم انسانی سکولار مقاومت خوبی صورت نگرفته چرا که سریعا افراد مخالف محکوم شده اند. افرادی که امروزه در حوزه جامعه شناسی فعالیت می کنند مدافعان علوم انسانی اسلامی را متهم به حرکت حکومتی می کنند.

وی با اشاره به اتهام حکومتی بودن جریان علوم انسانی اسلامی گفت: این جریان به هیچ وجه حکومتی نیست چرا که از وزارتخانه های دولتی بودجه ای دریافت نمی کنند.

به گفته‌ غلامی کسانیکه ما را متهم به حکومتی بودن می کنند همواره میلیاردها تومان پول دریافت می کنند تا برای برخی جریانات سیاسی ارائه تحلیل و نظریه کنند و از این طریق وضعیت مالی آنان بسیار خوب شده است.

حجت الاسلام غلامی تأکید کرد: رئیس جمهور وقت، همیشه از هر فرصتی برای به تمسخر کردن علوم انسانی اسلامی استفاده و به شدید ترین وجه ممکن علیه آن صحبت می کنند.

رئیس شورای سیاست گذاری کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی بیان کرد: در 20 – 30 سال گذشته آن دسته از افرادی که ادعای غیرحکومتی بودن داشتند از وزارت خانه های مختلف پول های کلانی را دریافت کردند . بهتر است بگویم آن دسته از افرادی که خود را متصل به گروه روشنفکری می دانند پول های کلانی را دریافت و بیان کردند که کاری با حکومت ندارند.

غلامی عنوان کرد: اگر روزی فرصت کنم و لازم باشد حتما این مسائل را برای جامعه روشنگری خواهم کرد.

وی با تأکید بر اینکه کنگره علوم انسانی اسلامی یک طرز تفکر و منش اجتماعی است، افزود: این کنگره طرز تفکر و منش اجتماعی برای ساختن، پیشرفت و جبران عقب ماندگی یک کشور است.

*جزئیات اهداف برگزاری کنگره علوم انسانی اسلامی

در ادامه این نشست، عطاءالله رفیعی آتانی دبیر علمی کنگره سومین کنگره علوم انسانی اسلامی در حضور اصحاب رسانه با بیان اینکه سومین کنگره . از 9 تا 12 آبان ماه سال جاری برگزار می شود، گفت: چندین هدف را در برگزاری کنگره دنبال کرده ایم و ارائه دستاوردهای علمی در قلمرو علوم انسانی اسلامی مهم ترین هدف این کنگره است.

رفیعی اظهار داشت: جامعه با در دست داشتن دستاوردهای علمی می تواند بهره مناسب را برای فعالیت های خود در بحث علوم انسانی اسلامی در سه روز برگزاری کنگره یک جا مشاهده کند.

دبیر علمی کنگره علوم انسانی اسلامی در بیان دومین هدف برگزاری کنگره اظهار داشت: تضارب آرا ، دومین هدف این کنگره است یعنی شرایط به گونه ای مهیاست که استادانی فرصتی برای بالندگی متقابل دارند.

وی جریان سازی فرهنگی را سومین هدف کنگره خواند و گفت: اراده جدی و همگانی در تولید علوم انسانی اسلامی در این کنگره مشهود است و زمینه برای پیدا کردن همراهان جدید در کنگره های سال آینده وجود دارد. تجربه نشان می دهد در هر دوره از برگزاری کنگره افراد جدیدی تمایل به همکاری در برگزاری کنگره های را بعدی دارند.

رفیعی در ادامه به اهداف دیگر کنگره اشاره کرد و افزود: در این کنگره مدیران، سیاستگذاران و استادان در زمینه علوم انسانی اسلامی فرصتی برای ارزیابی در زمینه آموزش و پژوهش علوم انسانی با رویکرد اسلامی پیدا می کنند و همچنین زمینه برای کشف استعداد مهیاست.

وی افزود: در حال حاضر جوانان بسیاری وجود دارند که استعدادهای برجسته ای در بحث علوم انسانی اسلامی دارند اما شرایط برای فعالیت آنها وجود نداشته است. این کنگره فرصت های را در اختیار نهادهای علمی قرار می دهد تا امکان بروز و ظهور استعدادها مهیا شود.

رفیعی به دبیرخانه دائمی کنگره علوم انسانی اسلامی اشاره کرد و عنوان کرد: دبیرخانه دائمی متشکل از کمیسیون های دائمی است که هدف اصلی آن برقراری رابطه علمی مداوم با پژوهشگران است. یعنی پس از برگزاری کنگره رابطه علمی ما با پژوهشگران قطع نمی شود و ارزیابی نتایج از کمیسیون های کنگره به صورت مستمر قابل مشاهده و رصد است.

رفیعی با اشاره به کتاب نظریه پردازی در قلمرو علوم انسانی افزود: مقالات علمی استاندارد در زمینه علوم انسانی اسلامی در کتاب نظریه پردازی وجود دارد. در واقع هیچ مقاله ای وجود نداشته است که سطح آن غیر علمی و پژوهشی نباشد.

دبیر علمی سومین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی تصریح کرد: نظریه پردازی باب جدیدی است و در سطح علمی امری بالاتر از مقاله و پژوهش است اما از سوی دیگر نیز نباید انتظار داشت به لحاظ کمیت در این کنگره با تعداد نظریات مختلفی روبرو شویم.

وی به انتشار اولین مجله علوم انسانی اسلامی همزمان با برگزاری کنگره اشاره کرد و گفت: از دیگران اقدامات ما علاوه بر انتشار مجله اعطای جایزه علوم انسانی اسلامی است.

وی یادآور شد: سومین اقدام کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی اعطای جایزه جهانی است که در سال گذشته به سه تن از صاحب نظران نیز اهداء شد. امسال نیز به همین منوال عمل می کنیم اما هنوز به تصمیم گیری نهایی در این مرحله نرسیده ایم و اسامی افراد در روزهای آخر اعلام می شود.

*راه اندازی مرکز نوآوری و ایده پردازی علوم انسانی اسلامی

فرزاد جهانبین، دبیر شورای سیاست گذاری علوم انسانی اسلامی در ادامه نشست خبری با بیان اینکه نگاه در کنگره علوم انسانی اسلامی فرایندی و پروسه ای است، گفت: طرح علوم انسانی اسلامی باید به صورت طبیعی در دانشگاه ها محقق شود. تحقق علوم انسانی اسلامی تحمیلی و پروژه ای نیست این کار تنها با نقد منصفانه علوم انسانی سکولار و برجسته کردن نقاط قوت علوم انسانی اسلام صورت می گیرد.

وی به همکاری 38 مرکز دانشگاهی و حوزوی در سراسر کشور برای برگزاری کنگره علوم انسانی اسلامی اشاره کرد و گفت: 12 کمیسیون از دانشگاه های مختلف در برگزاری کنگره حضور دارند.

وی تصریح کرد: کمیسیون اقتصاد اسلامی (دانشگاه تبریز)، کمیسیون جامعه شناسی اسلامی (دانشگاه شیراز)، کمیسیون روانشناسی اسلامی (دانشگاه اصفهان)، کمیسیون علوم سیاسی اسلامی (جمعی از محققان)، کمیسیون فقه و حقوق (پژوهشکده فرهنگ و اسلامی)، کمیسیون مدیریت اسلامی (دانشگاه امام صادق (ع))، کمیسیون هنر و معماری (دانشگاه تربیت مدرس)، کمیسیون مدیریت تحول (دانشگاه عالی دفاع ملی)، کمیسیون فلسفه و روش شناسی (مرکز پژوهشی صدرا) از جمله نهادهای علمی همکاری کننده در برگزاری این کنگره هستند .

جهانبین گفت: به طور مثال در کمیسیون روش شناسی اسلامی انجمن علمی روش شناسی در حوزه علمیه قم با دانشگاه اصفهان همکاری لازم را دارد. منظور این است که در کمیسیون های تخصصی تعامل بین حوزه و دانشگاه حفظ شده است.

وی به راه اندازی مرکز نوآوری و ایده پردازی در علوم انسانی اسلامی اشاره کرد و گفت: هدف کنگره تنها گفتمان سازی نیست بلکه قصد داریم فضایی مهیا شود تا استادان بتوانند در کنار شناسی استعدادها، زمینه های توسعه علوم انسانی اسلامی را مهیا کنند.

دبیر شورای سیاست گذاری علوم انسانی اسلامی به راه اندازی صندوق پژوهشگران علوم انسانی اسلامی اشاره کرد و افزود: قصد داریم با راه اندازی این صندوق در کنار حمایت های معنوی (همراهی استادان) کمک های دیگری را در زمینه حمایت از فعالان در عرصه علوم انسانی اسلامی داشته باشیم.

دبیر شورای سیاستگذاری سومین کنگره علوم انسانی اسلامی عنوان کرد: در کنگره اول و دوم 1100 مقاله به دبیرخانه رسید که 200 مقاله در مجموع انتخاب و منتشر شد که از این تعداد بخشی در سطح کنگره ارایه شد؛ مرکز نوآوری در نظر دارد این افراد را که مقالات آنها پذیرفته شده را ذیل نظر اساتید برجسته و صاحب نظری که در طول کنگره با آنها ارتباط برقرار کرده ایم، قرار داده تا بدین ترتیب آنها راهنمایی و رشد پیدا کرده و اشکالات مقالات آنها برطرف و کار تکمیلی صورت گیرد.

وی به مقالات ارسال شده در سومین کنگره علوم انسانی اسلامی اشاره کرد و افزود: 545 چکیده مقاله به کنگره ارسال شده که 379 مقاله کامل عرضه شده است.

وی ادامه داد: در حوزه اقتصاد 18 چکیده و مقاله، آموزش و پرورش و تحول در علوم انسانی 17چکیده و مقاله، تاریخ و تمدن 13 چکیده و مقاله، تعلیم و تربیت اسلامی 43 چکیده و مقاله، جامعه شناسی اسلامی 72چکیده و مقاله، علوم سیاسی 54 چکیده و مقاله، حقوق و فقه 70 چکیده و مقاله، فلسفه و روان شناسی 57 چکیده و مقاله، مدیریت اسلامی 38 چکیده و مقاله، مدیریت تحول 28 چکیده و مقاله، هنر و معماری 36 چکیده و مقاله و روان شناسی اسلامی 73 چکیده و مقاله به کنگره علوم انسانی اسلامی ارسال شده است که البته 25 چکیده و مقاله نیز رد موضوعی شده اند.