دسته‌ها
اخبار

ایجاد تحول در علوم انسانی شهید می‌خواهد

azghadi
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه هیچ کدام از دولت ها با تغییر سرفصل های علوم انسانی موافق نیستند گفت: بسیاری از افراد در همین دانشگاه ها آقا و خانم دکتر می شوند. به همین دلیل است که با تغییر سرفصل های علوم انسانی مخالفت می کنند زیرا با وجود آمدن این تغییرات این دکترها حرفی برای گفتن نخواهندداشت.
به گزارش جهان به نقل از «خبرگزاری دانشجو»، حسن رحیم پور ازغدی امروز در نشست علوم سیاسی در گفتمان انقلاب اسلامی در جمع دانشجویان دانشکده حقوق علوم سیاسی و زبان های خارجه دانشگاه های آزاد مشهد گفت: یک انقلاب حقیقی انقلابی است که جهت گیری علوم سیاسی را تغییر دهد.وی با تأکید بر اینکه چنانچه انقلابی باشد که پاسخ های جدیدی به علوم انسانی ندهد این انقلاب یک انقلاب پیشتاز نخواهد بود تصریح کرد: انقلاب اسلامی در عرصه های مختلف این اقدامات را انجام داد و زلزله ای در مبانی علوم سیاسی جهان به وجود آورد که این مبانی عمدتا از مبانی انگلیسی کپی برداری شده بودند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: علی رغم تلاش های پراکنده دانشگاه های ما هنوز نتوانسته اند نسخه ای از علوم سیاسی برگرفته از انقلاب اسلامی را به وجود آورند.

ازغدی ضمن بیان اینکه دانشگاه ها ما محل تولید علم نیستند بلکه مکانی برای تولید مثل می باشند خاطرنشان کرد: این مسئله به این معنی نیست که ما اساتید صاحب نظر نداریم بلکه بسیاری از اساتید هستند که قدرت شالوده شکنی دارند اما باید دانست که اکثر اساتید ما کپی برداری می کنند.

وی با طرح این پرسش که چند دانشگاه در کشور وجود دارد که پایان نامه ها در آنجا به نقد کتاب های ترجمه ای بپردازد بیان کرد: علوم عقلی علومی هستند که با پرسش آغاز می شوند. ما باید به سمت پرسش مبانی حرکت کنیم و مدام از خود بپرسیم چرا چنین مبانی معرفت شناسی در تفکر یک اندیشمند غربی مطرح شده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه در عرصه علوم انسانی اکثر اساتید ما اهل تعبد هستند نه تعقل، مسخره کردن علوم انسانی با رویکرد اسلامی را یک تعصب دانست و خاطرنشان کرد: چگونه است که می توان جامعه شناسی تحت عنوان لیبرال و یا اگزیستانسیالیسم مطرح کرد اما زمانی که حرف از جامعه شناسی اجتماعی می زنیم همه آن را به سخره می گیرند؟!

ازغدی افزود: متأسفانه امروز اساتید ما جرئت نقد کتب اندیشمندان غربی را ندارند البته نباید بگویم با هر چه غربی است مخالفیم و یا با هرچه شرق نام گرفته است موافقیم این مسئله نادرست است.

انقلاب اسلامی در عرصه عملی علوم سیاسی یک تحول عملی ایجاد کرد

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی در عرصه عملی علوم سیاسی یک تحول عملی ایجاد کرد گفت: غربی ها خود عنوان می کنند انقلاب اسلامی ایران مسیر تاریخ بشریت را تغییر داد بنابراین چنانچه انقلاب اسلامی نبود هیچ یک از اتفاقاتی را که امروز در منطقه شاهد آن هستیم رخ نمی داد.

وی یادآور شد: انقلاب اسلامی تمایل به حجاب را در کشورهای اروپایی افزایش داده است چنانچه این انقلاب نبود مارکسیست هنوز وجود داشت همین مارکسیست ها عنوان می کردند بزرگ ترین ضربه به این تفکر را اسلام سیاسی وارد کرد.

وی ضمن تأکید به این مطلب که پس از انقلاب در مبانی علوم سیاسی زلزله رخ داده است بیان کرد: امروز شعارهای که در کشور یمن بیان می شود همان شعارهای هستند که روزی در شهرهای مختلف ایران علیه رژیم شاهنشاهی امریکا و اسرائیل داده می شد و می شود.

استاد برجسته حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: دانشگاه های ما از تاریخ عقب مانده اند به طوری که در سال ۵۷ شاهد یک تحول بسیار شگفت انگیز در جهان بودیم اما هنوز پس از گذشته بیش از ۳۰ سال دانشگاه های ما به این انقلاب به درستی نپرداخته اند.

رحیم پور ادامه داد: در فرانسه و روسیه انقلابی رخ داد که به بزرگی انقلاب ایران نبود اما مشاهده می کنید که چگونه به آن می پردازند انقلاب فرانسه در مقایسه با انقلاب ایران یک انقلاب صغیر است منتهی اندیشمندان و سینماگران غربی چنان با قدرت عمل کردند که پس از گذشت سال ها هنوز دانشگاه های ما به مبانی آنان می پردازند.

وی با اشاره به این مطلب که انقلاب ما به اندازه صد سال دیگر نیز سخن برای گفتن دارد تصریح کرد: متأسفانه انقلاب ایران از این نظر که نظریه پرداز و هنرمند کافی نداشته شانس نیاورده است ثبوتا بسیار حرف داشت اما ثابتا حرفی عنوان نشد.

انقلاب ایران جهان را تغییر داد در حالی که متفکران ایرانی تغییر نکردند

ازغدی ضمن تأکید بر اینکه این انقلاب جهان را تغییر داد اما خودمان تغییر نکردیم یادآور شد: چنانچه حوزه های ما به وظایف خود به درستی عمل می کردند باید چند کرسی فقه سیاسی در این حوزه ها برگزار می شد که به نگاه آیات و روایات را در رابطه با فلسفه سیاست جویا می شدند اما مشاهده می کنید که چنین اتفاقاتی نه درحوزه و نه در دانشگاه رخ نداده است.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه حوزه و دانشگاه ما به وظایف خود در رابطه با انقلاب اسلامی عمل نکرده اند گفت: امروز امریکا جرئت حمله به کشورهای که انقلاب اسلامی در آنجا حرف نخست را می زند ندارد این در حالی است که در همین کشور برخی وجوددارند که متوجه این مسئله نمی شوند و این یعنی ارتجاع.

رحیم پور با یادآوری این مطلب که ارتجاع یعنی انقلاب اسلامی که جهان را دگرگون کرده اما در دانشگاه های ایران مغفول مانده است گفت: تمام جهان معتقدند که یک دو قطبی در جهان درحال ایجاد است که یک قطب آن از آن جمهوری اسلامی می باشد اما دانشگاه های ما در این همه دگرگونی عقب مانده اند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: غربی ها عنوان می کنند امریکا، ایران، روسیه و چین چهار ابرقدرت قرن ۲۱ هستند چطور دانشگاه های کشور نتوانسته به این مبانی و نظریات بپردازند.

وی در ادامه با بیان اینکه هیچ کدام از دولت ها با تغییر سرفصل های علوم انسانی موافق نیستند خاطرنشان کرد: بسیاری از افراد در همین دانشگاه ها آقا و خانم دکتر می شوند به همین دلیل است که با تغییر سرفصل های علوم انسانی مخالفت می کنند زیرا با وجود آمدن این تغییرات این دکترها حرفی برای گفتن نخواهندداشت.

ایجاد تحول در علوم انسانی نیازمند شهید دادن دارد

رحیم پور تصریح کرد: این مسیر ده تا ۲۰ شهید می خواهد تا در آن تحول ایجاد شود مانند مسئله هسته ای.

وی در پایان گفت: ما یک جریان محافظه کار در کشور داریم که از این طریق نان می خورند به همین دلیل است که با هر نوع تحول در علوم انسانی مخالف هستند زیرا منزلت خود را از دانشگاه های فعلی کسب کرده اند.